BEZPIECZNY PORT

STOWARZYSZENIE

facebook logo

Kalendarz

Poprzedni miesiąc Czerwiec 2024 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30

Pierwsza majówka w Trzciance organizowana przez Bezpieczny Port - relacja foto

Jesteśmy młodym stowarzyszeniem, działającym od zeszłego roku, a w zasadzie przez przewlekłe procedury rejestracyjne na dobre działamy od tego roku. Stowarzyszenie oparte jest na uaktywnieniu osób głównie  niepełnosprawnych za pomocą sportów wodnych. Pierwsze działania podjęliśmy już w zeszłym roku, żeglując po jeziorze drawskim oraz biorąc udział w Regatach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Od początku kwietnia tego roku prowadzimy zajęcia aktywizujące na Hali Widowiskowo Sportowej w Trzciance, dla osób niepełnosprawnych ruchowo,  na których wolontariusze prowadzą m.in  naukę asekuracji i przejazdy przez przeszkody imitujące bariery architektoniczne. Niedługo zostaną wprowadzone gry przestrzenne, na przykład kręgle.
Czynnie przedstawiamy swoją ofertę marketingową będąc otwartymi na wszelką współpracę.
Dość łatwo można się domyślić, że przygotowanie wszelkich konkurencji, organizacja finansów i różnych potrzebnych środków kosztowała nas wiele wysiłku i pracy, która się opłaciła.
Jednak nie działaliśmy sami… Duże środki finansowe otrzymaliśmy z projektu pt ‘Wózki na kajaki’, realizowanego przez Gminę Trzcianka w ramach Umowy o Realizacje Zadania Publicznego.

Kilka minut po godzinie 12 rozpoczęliśmy naszą majówkę na przystani HOW w Trzciance. Wśród przybyłych gości miło nam było powitać Pana starostę Tadeusza Teterusa oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Trzcianki Pana Edwarda Joachimiaka. Po krótkim wstępie głos zajął Pan Starosta oraz Przewodniczący RM, który w imieniu Pana Burmistrza Trzcianki odczytał i wręczył nam list. Pojawiło się jeszcze kilka miłych wypowiedzi oraz przedstawiono zarys pracy stowarzyszenia na klika najbliższych miesięcy.

Plan imprezy prezentował się następująco:

 

- podział na dwie grupy,
- grupa 1 rozpoczyna grę parkową, osobą prowadząca- Dominik Miernik. Gra polega na uzupełnianiu luk w tekście opartym na opisie ryb znajdujących się w Parku Ryb Słodkowodnych. Zawodnicy startują w odstępach 5-cio minutowych. Warunkiem zaliczenia konkurencji jest poprawne uzupełnienie tekstu.
- W tym czasie grupa 2 udaje się wraz z Andrzejem Kotwickim na kajaki. Zadanie polega na dopłynięciu do wyznaczonego punktu oraz powrót do miejsca startu. W przypadku gdy uczestnik nie wyraża chęci uczestniczenia w konkurencji, zadanie może wykonać opiekun.
Po wykonaniu zadań uczestnicy zamieniają się konkurencjami. Osoby które ukończyły część parkowa udają się na kajaki i odwrotnie.
- rozstawione zostają gry zręcznościowe, które obsługują wolontariusze, a główną osobą odpowiedzialną jest Monika Formalewicz. Przewidziane zostały dwa rodzaje kręgli, w których konkurencja będzie zaliczona gdy podczas 3 rzutów zostanie zbita co najmniej połowa kręgli. Do prób można podchodzić dowolną ilość razy.

- Bulle których sędzią jest pan Zbyszek Maćkowiak.
Są również dwie konkurencje na celność rzutów, będą one zaliczone przy 50% celności. Obowiązuje dowolna ilość prób.

Po ukończeniu wszystkich zadań przewidziane było wspólne pieczenia kiełbasek przy ognisku, po którym miało nastąpić ogłoszenie wyników i zakończenie części oficjalnej.
 Wszelkie konkurencje nie były limitowane czasowo, a uczestnik niewyrażający chęci uczestnictwa w jednej z nich nie był zmuszony do jej wykonywania. Jednocześnie przez cały przebieg imprezy zapraszaliśmy do korzystania z kajaków i pozostałych gier.

Ponieważ pogoda miała inne plany na ten weekend, musieliśmy nieco zmodyfikować plan. Oczekując dobrej zmiany pogody przeszliśmy pod daszek budynków przystani i tutaj rozłożyliśmy wszystkie zestawy do gier, zaczynając przeprowadzać najpierw treningi ,a potem już rozgrywki. Jednocześnie zapadła decyzja o rozegraniu pod naszym prezentacyjnym namiocikiem, mecz w bulle, który nadzorowany był przez Pana Zbyszka.

Właśnie tak zrealizowaliśmy najpierw pierwszą część planu, a walka była zacięta do ostatniego punktu. Około godziny 15 pogoda widząc naszą determinację postanowiła trochę przestawić chmury w inny rejon, co pozwoliło nam zrealizować grę parkową. Gra miała być grą spacerową i przewidzieliśmy na nią do godziny czasu, jednakże najszybsze ekipy zrobiły trasę w 15 minut. Nadszedł czas na podliczenie punktacji i wręczenie nagród. Wszyscy obecni uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy. Wśród wyróżnionych byłą nagroda dla najmłodszej uczestniczki Doroty Ślugaj oraz dla najsympatyczniejszego uczestnika- Julii Pańczyszyn.

W ogólnej punktacji wyniki wyglądają następująco:

  1. Waldemar Lemańczyk
  2. Julia Pańczyszyn
  3. Krzysztof Bielka
  4. Sara Wojciechowska / Dawid Szmed
  5. Marcin Witkowski
  6. Natalia Brzeszczynska

W bulle medalowe miejsca przypadły

  1. Marek Kraiński
  2. Krzysiu  Bielka
  3. Bogdan Chmielnik

Nasze najbliższe zajęcia to Aktywacja niepełnosprawnych ruchowo 10 maj 2017 Hala WS Trzcianka godz. 16:00  i 20 maj 2017 godz. 10:00, Marina Czarnków- Majówka z Bezpiecznym Portem.

www.BezpiecznyPort.trz.pl  mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel.: 604 603 174
64-980 Trzcianka ul. Sikorskiego 41/6