BEZPIECZNY PORT

STOWARZYSZENIE

facebook logo

Kalendarz

Poprzedni miesiąc Maj 2024 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 18 1 2 3 4 5
week 19 6 7 8 9 10 11 12
week 20 13 14 15 16 17 18 19
week 21 20 21 22 23 24 25 26
week 22 27 28 29 30 31

Bezpieczny port rejsowo po zalewie Szczecińskim.

Bezpieczny port rejsowo po zalewie Szczecińskim.

rejs bezpieczny port zalew szczecinski 01

logo top27-31.06.2019
Lubczyna, Gościerzyno, Trzebież, Nowe Warpno, Międzyzdroje, Wapnica, Świnoujście.

Projekt współfinansowany z budżetu powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

W ramach realizacji projektu współfinansowanego przez powiat Czarnkowsko-Trzcianecki stowarzyszenie BVezpeiczny port zorganizowało rejs dla osób niepełnosprawnych po zalewie Szczecińskim. W projekcie wzięły udział 2 załogi z naszego stowarzyszenia oraz w ramach organizowanego rejsu uczestniczyły załogi z WTZ Trzcianka oraz WTZ Gębiczyn.

rejs bezpieczny port zalew szczecinski 04Zaokrętowaliśmy się w porcie Lubczyna w poniedziałek 27 maja. Po zaokrętowaniu i zapoznaniu się z jachtem zostało przeprowadzone szkolenie z zasad bezpieczeństwa oraz obsługi jachtu. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w stronę Gąsierzyna, gdzie zacumowaliśmy wieczorową porą. Przygotowane było ognisko gdzie jedliśmy pieczone kiełbaski oraz zawieraliśmy znajomości, ponieważ cała flota z którą płynęliśmy, razem z nami liczyła 6 załóg. We wtorek po śniadaniu udaliśmy się do Trzebieży celem zwiedzania oraz zaopatrzenia się w paliwo. W końcu Trzebież to jedno z byłych centrów polskiego żeglarstwa. Po zaopatrzeniu udaliśmy się do Wapnicy. Warunki pogodowe były typowo żeglarskie . Pojawiło się zafalowanie oraz silny, ale stabilny wiatr. Nasze jednostki Twister 780 dzielnie się spisywały i po pokonaniu zalewu szczecińskiego bezpiecznie zacumowaliśmy w Nowym Warpnie gdzie zwiedzaliśmy malowniczy stary rynek. Następnie skierowaliśmy się do Wapnicy. Do przepłynięcia mieliśmy w poprzek cały zalew Szczeciński. Do portu dotarliśmy późnym popołudniem. Marina pięknie i zacisznie położona, nowe pomosty oraz budynki bosmanatu. Dzięki uprzejmości lokalnych władz, nasi uczestnicy korzystali z mariny bezpłatnie. W tym porcie zatrzymaliśmy się na dłużej i w środę mieliśmy możliwość zwiedzania Międzyzdrojów do których udaliśmy się udostępnionym przez Burmistrza autokarem. Po obiedzie zwiedzaliśmy lokalne atrakcje, między innymi punkty widokowe i jeziorko Turkusowe. W naszej grupie były osoby poruszające się na wózkach, ale to nie było przeszkodą, wspólnie pokonaliśmy całą trasę wycieczkową.

 

Kolejnym celem był port jachtowy w Świnoujściu. Wybraliśmy krótszą drogę Starą Świną i tutaj pojawiła się kolejna atrakcja żeglarska – mianowicie trzeba było „położyć” maszty żeby przejść pod mostem. Mimo małego doświadczenia załogi poradziły sobie z tą operacją doskonale. Do portu w Świnoujściu zacumowaliśmy po południu. Po obowiązkowej toalecie załogi udały się na zwiedzanie lokalnych atrakcji. Było zwiedzanie fortów, plaży oraz portów. Jachtowy port usytuowany jest przy głównym szlaku żeglownym, naprzeciwko portu towarowego Świnoujście więc ciągle coś się działo w zasięgu wzroku. Wpływały i wypływały promy, statki towarowe. Byliśmy trochę zaskoczeni dużym ruchem portowym. Rejs zakończył się w dniu następnym.

Załogi zadowolone i uśmiechnięte już zapisują się na kolejny rejs.

Wspomnieć należy, że w ramach aktywizacji uczestnicy sami przygotowywali posiłki, sprzątali jacht dbali o toaletę i higienę osobistą.logo top

Projekt współfiansowany z budżetu powiatu Czarnkowsko -Trzcianeckiego

www.BezpiecznyPort.trz.pl  mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel.: 604 603 174
64-980 Trzcianka ul. Sikorskiego 41/6