BEZPIECZNY PORT

STOWARZYSZENIE

facebook logo

Kalendarz

Poprzedni miesiąc Marzec 2024 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 9 1 2 3
week 10 4 5 6 7 8 9 10
week 11 11 12 13 14 15 16 17
week 12 18 19 20 21 22 23 24
week 13 25 26 27 28 29 30 31

Aktualności

Regaty o puchar starosty

logo topW dniu 29 sierpnia Stowarzyszenie bezpieczny port zorganizowało regaty o puchar starosty czarnkowsko-trzcianeckiego. Zgłoszenia były przyjmowane elektronicznie do dnia 28.08.2020.
Do regatowy rywalizacji zgłosiło się 13 optymistów do lat 11, 17 optymistów powyżej 12 roku życia 3 lasery pico 6 Kadetów oraz 7 jachtów klasy Europa. Biuro regat zostało otwarte 29 sierpnia na terenie przystani Miejskiej w Trzciance o 9:00 o godzinie 9:30 nastąpiło otwarcie regat i przygotowanie do pierwszych wyścigów. Punktualnie o godzinie 10:30 wystartowały pierwsze załogi do przerwy obiadowej rozegrano trzy biegi. O godzinie 13:00 odbyła się przerwa obiadowa. A po przerwie zawodnicy zeszli jeszcze raz na wodę żeby dokończyć rywalizacji. W regatach rozegrano 4 biegi. O godzinie 17:00 nastąpiło uhonorowanie Zwycięzców wręczono puchary medale oraz pamiątkowe dyplomy. Mimo niewielkiego akwenu. rywalizacja była dość widowiskowa można było niemal z każdego miejsca brzegu jeziora oglądać jej przebieg. Po wręczeniu nagród załogi rozjechały się do domów. Imprezę można zaliczyć do bardzo udanych Rywalizowała na wozie 46 jednostek i była to historii Powiatowego żeglarstwa chyba największa impreza tego typu. Regaty odbyły się dzięki wsparciu finansowemu z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego który w znaczący sposób dofinansował mniejszą imprezę.

Czytaj więcej: Regaty o puchar starosty

Marina Czarnków - pływamy po Noteci

logo topProjekt współfinansowany z budżetu powiatu Czarnkowsko -Trzcianeckiego.

Dnia 15.06 br. na Marinie w Czarnkowie odbyło się wydarzenie "Wózki na pokład. Aktywnie nad wodą". Zajęcia zorganizowało stowarzyszenie Bezpieczny Port a współfinansowane było z funduszu Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego. W imprezie udział wzięło ponad 100 osób.

marina czarnkow 2019 06

O godzinie 10:15 oficjalnie została otwarta impreza. W kilku słowach przedstawiono program imprezy, byli również przedstawiciele lokalnych władz, którzy zabrali głos i życzyli udanej zabawy. Po przemówieniach przyszedł czas na wspólne tańce oraz zabawy ruchowe. Chusta Klanzy, rzutki oraz malowanie buziek. Całości oprawy uzupełniał stowarzyszeniowy klaun, który razem z p. Ewą Kozłowicz zachęcał do zabawy. Towarzyszyły nam lokalne media, TV Trzcianka, TV ASTA oraz WWW.czarnkow.info. Jednocześnie została uruchomiona galera na której uczestnicy udawali się w półgodzinny rejs po przepięknej i malowniczej Noteci. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich poczęstunek, na stolikach czekały słodkie przekąski oraz napoje a na drugie śniadanie przygotowane były grillowane kiełbaski. Program aktywacji osób niepełnosprawnych przebiegał bardzo pozytywnie i zakończył się przed godziną 14.

Czytaj więcej: Marina Czarnków - pływamy po Noteci

Bezpieczny port rejsowo po zalewie Szczecińskim.

Bezpieczny port rejsowo po zalewie Szczecińskim.

rejs bezpieczny port zalew szczecinski 01

logo top27-31.06.2019
Lubczyna, Gościerzyno, Trzebież, Nowe Warpno, Międzyzdroje, Wapnica, Świnoujście.

Projekt współfinansowany z budżetu powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

W ramach realizacji projektu współfinansowanego przez powiat Czarnkowsko-Trzcianecki stowarzyszenie BVezpeiczny port zorganizowało rejs dla osób niepełnosprawnych po zalewie Szczecińskim. W projekcie wzięły udział 2 załogi z naszego stowarzyszenia oraz w ramach organizowanego rejsu uczestniczyły załogi z WTZ Trzcianka oraz WTZ Gębiczyn.

rejs bezpieczny port zalew szczecinski 04Zaokrętowaliśmy się w porcie Lubczyna w poniedziałek 27 maja. Po zaokrętowaniu i zapoznaniu się z jachtem zostało przeprowadzone szkolenie z zasad bezpieczeństwa oraz obsługi jachtu. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w stronę Gąsierzyna, gdzie zacumowaliśmy wieczorową porą. Przygotowane było ognisko gdzie jedliśmy pieczone kiełbaski oraz zawieraliśmy znajomości, ponieważ cała flota z którą płynęliśmy, razem z nami liczyła 6 załóg. We wtorek po śniadaniu udaliśmy się do Trzebieży celem zwiedzania oraz zaopatrzenia się w paliwo. W końcu Trzebież to jedno z byłych centrów polskiego żeglarstwa. Po zaopatrzeniu udaliśmy się do Wapnicy. Warunki pogodowe były typowo żeglarskie . Pojawiło się zafalowanie oraz silny, ale stabilny wiatr. Nasze jednostki Twister 780 dzielnie się spisywały i po pokonaniu zalewu szczecińskiego bezpiecznie zacumowaliśmy w Nowym Warpnie gdzie zwiedzaliśmy malowniczy stary rynek. Następnie skierowaliśmy się do Wapnicy. Do przepłynięcia mieliśmy w poprzek cały zalew Szczeciński. Do portu dotarliśmy późnym popołudniem. Marina pięknie i zacisznie położona, nowe pomosty oraz budynki bosmanatu. Dzięki uprzejmości lokalnych władz, nasi uczestnicy korzystali z mariny bezpłatnie. W tym porcie zatrzymaliśmy się na dłużej i w środę mieliśmy możliwość zwiedzania Międzyzdrojów do których udaliśmy się udostępnionym przez Burmistrza autokarem. Po obiedzie zwiedzaliśmy lokalne atrakcje, między innymi punkty widokowe i jeziorko Turkusowe. W naszej grupie były osoby poruszające się na wózkach, ale to nie było przeszkodą, wspólnie pokonaliśmy całą trasę wycieczkową.

Czytaj więcej: Bezpieczny port rejsowo po zalewie Szczecińskim.

Regaty

Regaty w klasach sportowych o Puchar Burmistrza Trzcianki

11 maj 2019 Trzcianka, jezioro Miejskie.

11 maja Stowarzyszenie Bezpieczny Port zorganizowało sportowe regaty dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie wywodzi się z nieistniejącego już Harcerskiego Ośrodka Wodnego w Trzciance. Tradycja regat w Trzciance sięga 2007 roku kiedy to po raz pierwszy zorganizowano regaty przesiadkowe w klasie omega i były one kontynuowane aż przez 13 edycji. W 2015 roku włączono do regat klas sportowych i zostały one po raz ostatni zorganizowane w 2017 roku. Trzeba powiedzieć, że wprowadzenie klas sportowych do trzcianeckich regat zostało wprowadzone przy wsparciu prezesa Pilskiego OZŻ Dariusza Gościńskiego.

Likwidacja Harcerskiego Ośrodka Wodnego przerwała trzcianecki regatowy cykl i w 2018 roku nie odbyły się żadne regaty. Ponieważ pojawiały się głosy w sprawie przywrócenia owych regat, Stowarzyszenie Bezpieczny Port zdecydowało się podjąć ich realizacji. Inicjatywę wsparli „starzy” żeglarze, MDK- Trzcianka stowarzyszenie MOST , WOPR Anioły oraz otrzymano wsparcie finansowe z Gminy Trzcianka. Do regat stanęły 33 jachty w klasach OPP do 11 lat, OPP od 12 lat, OKD, Cadet, Europa. Warunki pogodowe były sprzyjające, chociaż w kilku biegach brakowało trochę wiatru. Walka zawodników byłą zacięta i po 4 biegach było sporo remisów, toteż Komisja Regatowa zdecydowała się na puszczenie ostatniego 5 biegu w wersji skróconej trasy, dzięki czemu wyniki stały się bardziej przejrzyste.

Rodzinnym uzupełnieniem regat były zorganizowane zajęcia dla widzów na terenie przystani żeglarskiej. Byłą wata cukrowa, kolorowanie buziek, malowanki dla najmłodszych zabawy ruchowe i sprawnościowe oraz kula do Zorbingu. Dla uczestników była kiełbaska z grilla, ciastka oraz zimne napoje.

Całość imprezy nabierała rodzinnego charakteru i pozwoliła miło spędzić czas w żeglarskiej atmosferze.

Kolejnym zadaniem żeglarskim jakie będzie organizować Stowarzyszenie Bezpieczny port jest rejs dla osób niepełnosprawnych po zalewie Szczecińskim, który będzie składać się z dwóch etapów. W każdym będzie uczestniczyć po 7 załóg na jachtach typu Twister 780. Pierwszy etap to Lubczyna –Świnoujście a drugi etap to Świnoujście Peenemunde Lubczyna. Załogi składają się z osób niepełnosprawnych, opiekunów i sternika. W pierwszym etapie z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego biorą udział cztery załogi. Relacje będą zamieszczane bezpośrednio no FB https://www.facebook.com/BezpiecznyPortTrzcianka/

Andrzej Kotwicki

/ prezes /

- zdjęcia własne oraz z FB

regaty trzcianka 01regaty trzcianka 02

Czytaj więcej: Regaty

Żeglowanie z niepełnosprawnymi.

 

Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze

W dniach 21-25 maja 2018 roku odbył siś rejs dla osób niepełnosprawnych. Nasze stoważyszenie miało też w tym rejsie swój udział. Nasz prezes szyprował na jednym z jachtów.

..." Kto powiedział, że osoba z niepełnosprawnością nie może cieszyć się z żeglowania? Okazuje się, że może. Dowiedli tego podopieczni ośrodków z Kamiennej Góry i okolic Kamienia Pomorskiego, którzy wraz z opiekunami wzięli udział w rejsie Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze.

Żeglarze, rozmieszczeni na sześciu jachtach, pokonali 160 kilometrów (88Mm). Początkowo trochę speszeni, szybko odnaleźli się w nowej sytuacji. Niektórzy sami zasiedli za sterami. Było wspólne żeglowanie pod czujnym okiem sterników, elementy terapii, przygotowanie posiłków, dbanie o porządek i bezpieczeństwo, oraz relaks: plażowanie, zawieranie nowych znajomości na integracyjnym ognisku i tańcach na dyskotece w lokalnych ośrodkach wsparcia oraz zwiedzanie osady Wikingów na wyspie Wolin. Do tego, mnóstwo wrażeń, smak przygody i nowo zdobyte umiejętności. Po zakończeniu rejsu, świeżo upieczeni żeglarze otrzymali dyplomy. ...."

 

Poniżej relacje rejsu w lokalnych gazetach.

http://www.ikamien.pl/artykuly/25176/

http://powiatowa.info/wiadomosci/aktualnosci/18619-sprawni-niepelnosprawni-zeglarze

 

Wycieczka Powiatowa

Wycieczka powiatowa Bezpieczny Port 10020 maja odbyła się wycieczka zorganizowana przez stowarzyszenie Bezpieczny Port a współfinansowana przez Starostwo powiatowe czarnkowsko-trzcianeckie. Była to druga tego typu impreza aktywizująca. W programie imprezy było zwiedzanie „Muzeum Szalonego Dziadka” którego zbiory robią niesamowite wrażenie. Tematycznie jest stanowisko poświęcone sprawom militarnym gdzie znajdziemy i transporter wojskowy, trochę samochodów bojowych jak również dużo bro

logo top

ni palnej, białej , umundurowania. Druga część poświecona bambrom, czyli wszystko co związane z wsią okresu przed i powojennego. Jest komnata chłopska, są również powozy, dorożki oraz sprzęt do prac w polu.
Niesamowicie też sam „Dziadek” Jan Rauo powiada o swoich zbiorach. Nam zeszło ponad dwie godziny, a i tak było to mało. Jeżeli będziecie kiedyś w okolicy Dębogóry musicie zajrzeć tam koniecznie. Można tam nocleg sobie zaplanować, ponieważ jest tam odrestaurowany dworek z pokojami gościnnymi. Adres: Dębogóra 18, 64-730 Dębogóra Telefon609 610 147

Kolejnym etapem wycieczki był pałac w Goraju – czyli szkoła leśna. Zostaliśmy niesamowicie mile przyjęci przez p. Dyrektora Alberta Tabakę Można powiedzieć że z orkiestrą. Uczniowie sygnaliści odegrali nam kilka najpopularniejszych sygnałów myśliwskich, a uczniowie od wabienia zaprezentowali odgłosy jeleni. Było to takie realistyczne że przez cały czas zwiedzania ścieżki przyrodniczej ciągle zerkaliśmy czy zza drzewa nie czai się na nas jakiś dorodny rogacz. Pand Dyrektor poprowadził wycieczkę w stronę grobu hrabiego Wilhelm Bolk von Hochberg, założyciela kompleksu w Goraju. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o gospodarowaniu obszarami leśnymi. Była też garść informacji o p. Hrabim i historii pałacu.

Kolejnym etapem było zwiedzanie Lubasza. Pan Sławomir Magdziarz przywitał na bardzo serdecznie, oprowadził po zabytkowej dzwonnicy a następnie poszliśmy zwiedzać miejscowe sanktuarium. O jego historii opowiadał ksiądz proboszcz.

Wycieczka okazała się bardzo cieka

Czytaj więcej: Wycieczka Powiatowa

Wycieczka gminna 2018

wycieczka gminna 113Stowarzyszenie Bezpieczny Port realizując projekt współfinansowany przez Gminę 350czTrzcianka zgodnie z umową nr 6/RPK/3/2018 zorganizowało wycieczkę gminną dla osób niepełnosprawnych ruchowo i wolontariuszy. O godzinie 08:30 uczestnicy zebrali się koło Hali Widowiskowo-Sportowej w Trzciance. Po zajęciu miejsc w autobusie wyruszyliśmy w kierunku wsi Biała. Tam udaliśmy się do pozostałości z zabudowań pałacowych, uczestnicy wysiedli z autobusu zapoznali się z pozostałościami zabudowań pałacowych oraz parkiem. Następnie udaliśmy się w stronę kościoła gdzie zostaliśmy przywitani przez księdza proboszcza, który był naszym przewodnikiem. Opowiedział nam historię wsi Biała która kiedyś posiadała prawa miejskie oraz przedstawił historię kościoła który prawdopodobnie był pierwszym kościołem w naszym powiecie. Następnie udaliśmy się na poczęstunek na plebanię. Kolejnym punktem programu był kościół w Radolinie do którego również klucze posiadał ksiądz proboszcz parafii Biała . Kościół został otwarty dla nas i mogliśmy podziwiać jego wnętrze. Usłyszeliśmy również historię tego kościoła, oczywiście z ust księdza proboszcza. Tutaj spotkała nas niespodzianka, naszą grupę odwiedził pan starosta Tadeusz Teterus i przywiózł dla uczestników wycieczki maskotki . Kolejnym punktem była wieś Siedlisko do której udaliśmy się przez Radolinek, Nową Wieś, Rudkę i Runowo. W siedlisku stoi jeszcze pomnik upamiętniający poległych w II wojnie. Tutaj również nie ominęliśmy kościoła. Okazało się, że za kościołem znajduje się stary cmentarz bardzo zaniedbany. Kilka mogił jest czytelnych, reszta zarośnięta, ostatni pochówek pochodzi prawdopodobnie z 1948 roku.

Czytaj więcej: Wycieczka gminna 2018

Do projektów czas się przymierzać

Witajcie.
Podobno wiosna do nas idzie więc czas z zimowego letargu się wybudzić.
Jak wiecie udało się pozyskać trochę środków Finansowy na realizację projektów. Obecnie dosyć zaawansowany jest projekt wycieczki gminnej.
Dofinansowanie z budżetu Gminy Trzcianka.
Planowana wycieczka gminna zaplanowana jest na 12 maja (sobota). Ramowy plan jest taki że jedziemy autobusem najpierw do wsi Biała. Tam zwiedzamy lokalne ciekawości oraz poczęstunek na plebanii. Dalej pojedziemy przez okoliczne wioski do Siedliska i zakończymy dzień w Leśnej Podkowie. Planowane jest tam ognisko, kiełbasa, może uda się z koni skorzystać oraz będziemy mogli zapoznać się z dogoterapią. Tak że atrakcji pewnie będzie sporo.
Głównym odpowiedzialnym za organizację jest Waldek Lemańczyk.
Jeżeli są zainteresowane osoby udziałem to prosimy o kontakt z Waldkiem lub ze mną. Ilość miejsc jest ograniczona.
Do udziału w wycieczce zapraszamy osoby niepełnosprawne !!!! oraz wolontariuszy.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel.: 604 603 174

Tydzień później 20 maja planujemy podobną wycieczkę powiatową, ale tu jeszcze jesteśmy na etapie planowania.
Jak dobrze pójdzie i będą osoby zainteresowane to prowadzimy również rozmowy na temat zorganizowania wyjazdu do stadniny z możliwością jazdy konnej.

 

Projekty realizowane przy wsparciu:

350czlogo top

życzenia 2017

Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych
i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów
w nadchodzącym Nowym 2018 Roku 
wraz z podziękowaniami 
za dotychczasową współpracę
składa Stowarzyszenie Bezpieczny Port.

choinka

Ostoja żubra.

Przy okazji wyjazdu nad jez. Bytyń, odwiedziliśmy ostoję żubra.

Niestety kiepskie przygotowanie obiektu pod kątem osób na wózkach. Scieżki wysypane grubym kamieniem, brak mozliwości wjechania wózkiem na pomost widokowy.

Pozostaje karmienie żubrów

www.BezpiecznyPort.trz.pl  mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel.: 604 603 174
64-980 Trzcianka ul. Sikorskiego 41/6